Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /autoinstalator/joomla/templates/dd_university_104/library/Designer/Content/SingleArticle.php on line 198

Balladyna na deskach elbląskiego teatru

W środę  10 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły udali się do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na spektakl zrealizowany w oparciu  o lekturę obowiązkową  pt. Balladyna.  Dramat przedstawia  historię dwóch sióstr, Aliny i Balladyny, w których zakochuje się książę Kirkor. Marzenia o królewskim tronie, władzy i bogactwie popychają Balladynę do krwawych zbrodni.

W najpopularniejszym dramat Juliusza Słowackiego znaleźć można wątki baśniowe, legendy, czary, intrygi, miłość i rywalizację. Mimo upływu lat, tematyka Balladyny jest wciąż aktualna. Ciągle odkrywa się jej treść na nowo, ciągle wzbudza emocje odbiorców. Ukazuje występne namiętności, chęć posiadania, wręcz żądze władzy, co nierzadko widoczne jest w dzisiejszym społeczeństwie.

 

Sztuka nasuwa myśl, że takich ludzi jak Balladyna nie brakuje wokół nas. Są tacy, którzy chcąc osiągnąć swój cel, nie przebierając w środkach. Cechują ich chciwość i żądza władzy. Dla bogactwa są w stanie zrobić wszystko. I to jest uniwersalizm tej sztuki:  codzienne wiadomości udowadniają nam tę rzeczywistość.

Wymowne jest również zakończenie dramatu. Nawiązuje do ludowego rozumienia sprawiedliwości - Nie ma zbrodni bez kary, dlatego bohaterka, która nie przestrzega zasad moralnych i dopuszcza się zbrodni, zostaje pozbawiona życia przez uderzenie piorunem.

Spektakl dostarcza niesamowitych przeżyć, skłania do refleksji nad własnym życiem i otaczającą rzeczywistością.

B.K.