11 października br. pierwszoklasiści zostali pasowani na nowych uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego w Bytoni. Uroczystość przebiegała w podniosłej i uroczystej atmosferze. Na holu szkolnym zebrali się odświętnie ubrani uczniowie wraz z rodzicami, dyrekcją, wychowawczynią, nauczycielami i uczniami z klas 0, II i III. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali krótki program artystyczny. Wykazali się świetną recytacją wierszyków, znajomością przepisów ruchu drogowego oraz pięknym śpiewaniem.

Czytaj więcej...

11.11.2018 r. obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszej szkoły Pana Michała Rychlickiego, który zaprezentował naszym uczniom niezwykle interesującą „żywą lekcję historii” na temat drogi, jaką Polska musiała przejść, aby odzyskać niepodległość. Dzieci poznały trzech Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania wolności- Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Aby tradycji stało się zadość, uczniowie wcielili się w role wielkich Polaków, żołnierzy, którzy walczyli o naszą wolność. Z niecierpliwością czekamy na kolejną lekcję.

Malwina Pałubicka

Dnia 4.10.2018r. w oddziałach przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej w Bytoni świętowaliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Celem tego dnia było uświadomienie dzieciom, że zwierzęta to istoty żywe, które czują, reagują i nie należy robić im krzywdy. Zawitały u nas zwierzęta: pies Luna, kot Amber oraz kot Rudolf. Kochanych czworonogów przyprowadzili Rodzice, którzy opowiedzieli o życiu pupilów. Bardzo dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie.

Dorota Baszanowska

umiem pływaćProjekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” w formie zajęć sportowych dla uczniów kl. II był realizowany od 14 maja do 24 września 2018 r. Projekt skierowany był do uczniów szkoły podstawowej z klasy II z Bytoni. Łącznie skorzystało z niego 15 dzieci z klasy I i II . Zajęcia nauki pływania zorganizowane zostały przez Gminę Zblewo. Kurs pływania obejmował 10 dwugodzinnych wyjazdów raz w tygodniu. Zajęcia odbywały się w Aquaparku w Kościerzynie. Głównym celem projektu było upowszechnianie aktywności fizycznej oraz nabycie przez dzieci podstawowych umiejętności pływania.

Czytaj więcej...

W dniu 18 września w oddziale zerowym i w grupie 3,4 latków „Motylki” w Bytoni zawitał miły gość - Pan policjant, który przekazał dzieciom wiedzę nt. bezpieczeństwa na drodze. Dzieci miały możliwość zobaczenia przyborów potrzebnych do pracy policjanta, obejrzeć i zasiąść w wozie policyjnym, dowiedzieć się co należy zrobić aby zostać policjantem. Podczas pogadanki nie zabrakło też tematu dotyczącego postępowania w przypadku zaczepienia przez osobę obcą, która może poczęstować słodyczami, a także jak należy zachować się w momencie ataku ze strony agresywnego psa. Dzieci podczas prelekcji bardzo chętnie odpowiadały na zadane pytania, wykazały się dużą wiedzą z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wiedziały również co to jest sygnalizator świetlny i na jakim świetle wolno im przechodzić. Na zakończenie wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia oraz wręczono panu policjantowi śliczne podziękowanie.

Natalia Szamocka

Dnia 23 września sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej w Bytoni miał zaszczyt brać udział w  uroczystościach patriotycznych w 79 rocznicę mordu w lesie Szpęgawskim. Mieszkańcy miasta, gminy i powiatu uczcili pamięć pomordowanych tam mieszkańców Ziemi Kociewskiej. W czasie II Wojny Światowej w lesie Szpęgawskim dokonywały się zbiorowe egzekucje na księżach, nauczycielach, działaczach politycznych i społecznych oraz na pacjentach zakładów psychiatrycznych. Razem zginęło ok. 7 tysięcy osób. Uroczystości rozpoczęły się od zaśpiewania hymnu państwowego oraz od złożenia przez delegacje kwiatów na masowych grobach pomordowanych. Następnie odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem ordynariusza księdza biskupa Ryszarda Kasyny. Na zakończenie został odczytany Apel Poległych, a także odśpiewana Rota. Pamiętajmy o tych wszystkich którzy stracili życie za wolną Polskę, bo jak powiedział Józef Piłsudski „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”

Natalia Formella

25 września w Bytoni odbyły się Gminne Zawody w Drużynowych Biegach Przełajowych. Wszystkie biegi odbyły się w Centrum Sportu i Rekreacji. Nasi uczniowie odnieśli bardzo duży sukces ! W kwalifikacji indywidualnej   na podium stanęli: Julia Urbanowicz   (I miejsce) , Natalia Plombon (I miejsce), Amelia Dembicka (I miejsce), Alicja Dembicka(II miejsce), Nikola Kuligowska(II miejsce), Nikola Szarmach (III miejsce) Wiktor Piechowiak (III miejsce) , Gabriel Chyliński(III miejsce) . Bardzo dużym sukcesem okazał się bieg drużyny dziewcząt młodszych. Dziewczęta w zajęły I MIEJSCE! Chłopcy w grupie młodszej również drużynowo zajęli I miejsce (Patryk Kurszewski, Antoni Wildman, Franciszek Damaszk, ,Gabriel Chyliński i Joszko Machnikowski).

Zakończeniem tegorocznej imprezy biegowej było ognisko z kiełbaskami i gorący sok malinowy.

Finał powiatowy biegów odbędzie się 4 października w Skórczu. Naszą szkołę będzie reprezentować aż 14 biegaczy. Prosimy wszystkich o trzymanie kciuków!

Wszystkim życzymy udanego sezonu sportowego oraz dużych sukcesów naszej szkoły.

Katarzyna Stencel

Dnia 14.09.2018r przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole.
Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje plakaty wyborcze. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele szkoły.
Nauczycielem nadzorującym przebieg wyborów był opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Katarzyna Stencel oraz Laura Dahm.

Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład Samorządu weszło pięć osób o największej liczbie głosów

  1. Wiktoria Szwedowska kl. VIII- 67 głosów
  2. Oskar Grygo kl. VIII – 57 głosów
  3. Lilia Mielewska kl. III -49 głosów
  4. Julia Urbanowicz kl. VIII – 42 głosy
  5. Katarzyna Keister kl. VIII – 40 głosów

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego został pan Maciej Ossowski , który otrzymał aż 54 głosy.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!! . Życzymy wszystkim dużo radości i satysfakcji z pełnienia tak ważnej roli w życiu społeczności szkolnej.

3 września 2018 r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym. Pan Tomasz Damaszk - dyrektor szkoły - serdecznie powitał wszystkich uczniów, zwłaszcza pierwszoklasistów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Złożył życzenia wysokich wyników w nauce i zachowaniu, aktywności w życiu szkoły oraz sukcesów dla uczniów i nauczycieli. Były ciepłe słowa otuchy i nadziei.

Podczas części artystycznej uczniowie kl. V oraz kl. siódmej piękną recytacją i śpiewem pożegnali gorące lato i wakacje, a także przypomnieli wydarzenia związane z rozpoczęciem II wojny światowej w dniu 1 września 1939 roku.

                                                                                                              Marcin Piotrowski

08 czerwca 2018 r. odbył się już VIII Przegląd Piosenki Angielskiej ”English Is Fun”. Konkurs miał na celu popularyzację piosenki angielskiej, pobudzenie zainteresowania nauką języka angielskiego, propagowanie idei wspierania uzdolnień oraz motywowanie do rozwijania kompetencji językowych. Trzeba przyznać, że z roku na rok konkurencja wzrasta

 i jury stoi przed nie lada łatwym wyzwaniem wyłonienia zwycięzców spośród tylu talentów. W tym roku przed publicznością zaprezentowało się 18 uczniów.

Czytaj więcej...